5 фактів про килими, які вас здивують

5 фактів про килими, які вас здивують

Ви думаєте, що знаєте про килими все? Вважаєте, що ці предмети століттями досліджені вздовж і впоперек, і ніяких сюрпризів не передбачається? Сперечаємося, ми зможемо вас здивувати? Ось вам 5 приголомшливих фактів про килими!

1. Середньовічні килими

Середньовічна епоха не відзначалася чистотою, це знає навіть школяр. Дами не змінювали зачіски місяцями, не кажучи вже про миття волосся. У результаті в багатоярусних конструкціях із стрічок і локонів нерідко заводилися комахи, з якими королеви балів цілком мирно уживалися.

Нескладно здогадатися, що з прибиранням у величезних замках також було важко, як і з підтриманням тепла. Щоб хоч якось зігріти кам'яні спальні, їхні мешканці вкривали підлоги килимами, сплетеними з очеретяних волокон. Коли килим втрачав пристойний вигляд, його просто викидали і стелили новий — чистка в ті часи не була прийнята.

Єдиний вид килимів, що піддавався хоча б мінімальному догляду, — це звірині шкури. Їх іноді витрушували особливо сумлінні покоївки.

2. Свастика на килимах

Цей древній знак, що символізував сонце, служив оберегом для наших предків. Він передбачав благополуччя і удачу, тому був присутній практично на всіх предметах одягу, меблів та інших побутових речах, включаючи килими. Саме слово походить від «свасті», що на санскриті означає благополуччя і достаток.

Сьогодні свастика не в пошані, тому що колись вона сподобалася нацистам як символ. Однак сам цей знак існував принаймні за 5 тисяч років до народження Адольфа Гітлера, і досі його зображують на килимах, витканих у різних куточках світу.

В Індії цей знак символізує життя, достаток і щедрість. Його часто використовують у якості декору на святах, присвячених весіллям або народженню дитини. У Китаї — це символ сонця. У буддизмі свастика означає любов і співчуття. Її зображеннями щедро прикрашають килими, виготовлені в Монголії, Тибеті, Китаї, Туркменістані, Вірменії та інших країнах.

3. Килим із льоду

Цей килим не витканий з крижаних ниток, ні. Його знайшли дослідники у крижаній брилі на Алтаї, де він пролежав… більше двох тисяч років. Саме завдяки льоду килим зберігся, стверджують учені. У більшості випадків килими дуже недовговічні у порівнянні з іншими предметами побуту.

Нині Пазирицький килим зберігається в Ермітажі, а його створення датують приблизно 400-м роком до нашої ери. Цікаво й те, що спосіб плетіння килимів мало змінився з того часу, коли невідомий майстер виткав візерунок на Пазирицькому килимі, який сьогодні визнано найстарішим у світі.

4. Шерстяні килими як зволожувач повітря

Шерсть здатна вбирати вологу у великих кількостях. Кожне волокно шерстяного килима може увібрати вологу, яка за обсягом досягає третини ваги самого волокна. При цьому на дотик килим залишається практично сухим. Поступово ворс віддає зайву воду в атмосферу, таким чином зволожуючи її.

Килими з натуральної шерсті часто стелять у приміщеннях із занадто сухим повітрям або там, де використовуються електрообігрівачі. Природне зволоження повітря допомагає запобігти захворюванням дихальних шляхів, які, всупереч поширеній думці, частіше спричинені не зимовими морозами, а саме пересушеним повітрям у опалювальних приміщеннях.

5. Килимові злидні і шахраї

Це образливе прізвисько з'явилося у США після завершення громадянської війни між Північчю та Півднем. Килимовими злиднями переможені жителі Півдня називали північан, які хлинули в їхні краї. Мешканці Півдня вважали новоприбулих грабіжниками і любителями легкої наживи. Обидві сторони по закінченню війни були настільки бідні, що багатьом модникам доводилося шити вбрання зі старих штор, скатертин, покривал та інших тканинних виробів. Північани, що приїжджали на Південь, мали з собою сумки й мішки, пошиті з домашніх килимів. Через це їх і прозвали килимовими злиднями або саквояжниками (carpetbagger).

Не менше конфедерати ненавиділи і своїх співвітчизників, які підтримували скасування рабства і симпатизували противникам з Півночі. Це вважалося справжнім соромом. І за таку провину корінний житель Півдня міг отримати прізвисько Scalawag (шахрай), що накладало тавро презирства на все життя бідолахи. Його «не приймали», тобто не запрошували в гості й взагалі не пускали в пристойні будинки — ганьба, здатна довести консервативного жителя Півдня до самогубства. Дружні стосунки з килимовими злиднями, що оселилися поруч, також вважалися великим зрадництвом.

Отже, історія килимів дивовижно різноманітна. Незважаючи на свою простоту та звичність, вони й досі можуть дарувати своїм власникам сюрпризи!