Килими ручної та машинної роботи

Килими ручної та машинної роботи

Килими, виготовлені вручну та за допомогою верстатів на фабриці — чи є між ними різниця? Безсумнівно, сам факт того, що ваш килим плела справжня майстриня, вкладаючи у свою роботу частинку душі, додає виробу цінності та, звісно, вартості. Але поговоримо про якісні відмінності між килимами ручного та машинного виробництва, а також торкнемося теми того, як визначити, що перед вами справжній зразок хендмейду.

Чому килими ручної роботи такі дорогі?

Килимарство — це давнє і складне мистецтво. На виготовлення одного килима вручну в середньому йде від 2 до 12 місяців. Судіть самі: на одному квадратному метрі вовняного килима може бути від 80 до 500 тисяч вузликів. Можна зробити й 100 тисяч вузлів, але тоді щільність зразка буде меншою, а це явна втрата якості. З шовковими виробами все ще складніше — вони можуть містити понад мільйон вузликів. Найдосвідченіший і найспритніший майстер за одну робочу зміну виконує максимум 10 тисяч вузлів, а частіше від 5 до 6 тисяч. Тому роботу з килимами ніяк не назвеш різноманітною і швидкою.

Здавалося б, з появою фабричного обладнання потреба в такій виснажливій праці зникла. Так, напевно, так і є — потреба зникла, але залишилося бажання людей виробляти і купувати речі, зроблені вручну, зігріті теплом майстерних рук. Саме трудомісткість виготовлення килимів ручної роботи і визначає ціну на цей унікальний екземпляр.

Однак масштаби попиту на килими, зокрема й ручної роботи, сьогодні просто грандіозні, і виробництво без використання технологій не може задовольнити необхідні обсяги. Майстрам килимарства допомагають фахівці з інших галузей, що започатковує спільне виробництво. Наприклад, ескіз килима може бути розроблений в одній країні, а його виготовлення — у зовсім іншій.

Прикладом можуть слугувати багато наших виробів, представлених на сайті під позначкою «Ручна робота». Країна бренду, де було створено ідею килима — європейська держава: Італія, Франція, Німеччина, Нідерланди. Країна виготовлення, де ідея була втілена в життя — Туреччина, Індія, Непал та інші.

Виготовлення килимів на фабриці

Машинне виробництво килимів почало активно розвиватися в XIX столітті і сьогодні більшість килимів у світі виробляються саме таким чином. Сучасні технології, які значно перевершують можливості позаминулого століття, дозволяють створювати справжні шедеври, які вражають своєю якістю і зовнішнім виглядом. Більше того, іноді їх важко відрізнити від виробів ручної роботи. Килими, виготовлені машинним способом, поділяються на дві основні групи: ткані і неткані.

Також існують килими, що поєднують елементи виробів ручної і машинної роботи. Вони нічим не поступаються за зовнішніми якостями першій категорії і мають переваги другої (наприклад, доступну ціну). У нашому каталозі ви знайдете багато таких моделей, і на них дійсно варто звернути увагу.

Спеціально для туристів: особливості виробів ручної роботи

Сьогодні майстрів, які виготовляють килими прадідівським способом на дерев'яному верстаті без використання будь-яких сучасних технологій, можна перерахувати на пальцях. Знайти такий раритет досить складно. Найчастіше вони пропонують свій товар туристам на місцевих ринках курортних міст за захмарними цінами.

Купівля килима, зробленого вручну, у багатьох країнах вважається такою ж обов'язковою частиною програми, як катання на верблюдах або загадування бажань під деревом бажань (у струмку бажань, колодязі бажань, на скелі бажань і т.д.). Словом, це частина розважальної програми, яка не завжди виправдовує ваші очікування, тому що обман довірливих чужинців — це ще одне мистецтво, яким володіє місцеве населення таких містечок.

Цілком можливо, що ви виклали чималу суму за звичайний фабричний килимок, підсунений вам замість виробу hand-made. Ось чому ми категорично не рекомендуємо купувати дорогі речі у випадкових людей. Але якщо вам так важливо привезти з-за кордону килимовий сувенір, не зайвим буде перевірити його якість, а продавця — на чесність.

Ось основні ознаки, властиві килимам, виготовленим кустарним способом:

  • Натуральні матеріали — вовна, шовк, бавовна.
  • Нерівномірне забарвлення ниток, а відповідно — і ворсу. В результаті створюється ефект гри кольорів від темних до світлих відтінків одного і того ж кольору.
  • У килимах ручної роботи часто присутня бахрома. При цьому бахрома становить єдине ціле з килимом, а не пришита до краю для декору.
  • Бічна обробка краю виконана вручну, і це помітно за нерівними стібками.
  • Відсутність ярликів, печаток або логотипів. Максимум, що ви можете знайти на звороті — вишите ім'я автора.
  • Дуже важливо звернути увагу на зворотний бік килима. Якщо цей килим витканий вручну, ви зможете побачити і порахувати кількість вузликів на квадратний метр за допомогою звичайної лінійки. Формула дуже проста: спочатку підраховуємо кількість вузликів у квадратному сантиметрі, потім множимо отриману цифру на 10 000.
  • Вузлики на килимі ручної роботи зі зворотного боку виглядають нерівномірно. Якщо ж усі вузлики ідеально рівні — це явно килим машинного виробництва.

Усі ці ознаки властиві виробам, виготовленим виключно вручну, і не актуальні, якщо килим ручної роботи виготовлений під брендом, і в його створенні використовувалося висококласне обладнання, яке, до речі, не виключає ручну працю. Саме такі килими вас чекають і в нашому магазині — без обману і зайвих витрат. Втім, наші килими вам не доведеться перевіряти на якість, його підтвердить сертифікат, який ми додаємо до кожної моделі.